MUDr. Dominika Benešová

Kdo jsem? Proč tu jsem? Jaký je smysl mé existence?

Na tyhle otázky vlastně stále hledám odpověď. Jsem z generace Husákových dětí a mám tedy už něco za sebou. Přes padesát let se prokousávám různými více či méně náročnými situacemi a obdobími, ale všechny překážky jsem postupně překonala a jdu stále dál za svým snem o lepším životě. Moje dětství nebylo zrovna idylické, protože se moji rodiče rozvedli, když mi byly 4 roky. Máma s námi zůstala sama, táta alimenty moc neplatil, takže žádná sláva. Ale protože jsem byla odmala zvídavé dítě, dobře jsem se učila a přečetla jsem mraky knih, tak jsem i přes nelehkou situaci naší rodiny nakonec vystudovala lékařskou fakultu.

Vždycky mne v knihách zajímaly příběhy a i během studia lékařství jsem si radši s pacienty povídala, než abych je prohlížela, proklepávala a prohmatávala. K tomu mne fascinoval výzkum víc než běžná klinická praxe, a proto jsem se vydala jeho směrem. Vzhledem ke svému nadání na jazyky a zájmu o komunikaci s lidmi jsem nakonec pracovala jako vysokoškolská pedagožka a výzkumnice na pomezí lékařských a společenských věd. Díky radikální změně bydliště (z metropole do pohraničí) a svým jazykovým dovednostem jsem před sedmi lety získala možnost se po dlouhé době zapojit do českého zdravotnictví jako lékařka v lázních. Avšak s příchodem Covid-19 se lázně na dlouho zavřely a já o tuto práci přišla. Nicméně jsem díky této neplánované změně mohla přesměrovat svou energii a věnovat se intenzivněji své rodině, naší zahradě a svým koníčkům. A také hledání jiné cesty v práci. Což mne velmi naplňuje a uspokojuje. Přesto můj současný život není taková idyla, jak by se mohlo zdát.

Jak jsem vyrůstala bez funkčního mužského vzoru jen s matkou samoživitelkou a mladším bratrem, měla jsem docela dlouho potíže založit si vlastní rodinu. Nakonec se mi podařilo najít ve 33 letech vhodného partnera a o rok později se vdát. Děti jsem si pořídila poměrně pozdě, čili teď jsou všechny tři teprve na základní škole. Můj manžel je sice papírově už důchodce, ale naštěstí má svou práci rád a stále se jí naplno věnuje. Naše nejmladší dcera má ale mentální a fyzický handicap, a proto potřebuje více péče a podpory než zdravé děti v jejím věku. S tím vším se denně vypořádávám a není to vůbec jednoduché. Ale naštěstí mám k dispozici různé nástroje, které jsem získala během studia Principů života a díky kterým nároky netypického každodenního života zvládám bez velkých potíží.

K praktické životní filosofii Principy života jsem se dostala po letech hledání smysluplné filosofie, která by nahradila římsko-katolické křesťanství, v němž jsem vyrostla, ale nikdy se s ním zcela neztotožnila. O Principech života jsem se dozvěděla od svého budoucího muže a začala jsem je studovat ještě před svatbou. Manžel díky nim odhalil příčinu své zhoubné nemoci a postupně se z ní usilovnou prací na sobě uzdravil. Sama jsem později na vlastní kůži nesčetněkrát zažila, jak užitečné a zajímavé je zabývat se hledáním širších souvislostí zdravotního stavu svého i nejbližších členů mé rodiny právě díky informacím, které jsem získala během výcviku v této životní filosofii. Nebylo ze začátku jednoduché přijmout třeba to, že nemoc nebo úraz nevznikají náhodně či nepřicházejí z ničeho nic, ale jsou důsledkem nějakého řetězu událostí, myšlenek, pocitů aj., které spolu nějak souvisí. A odhalením těchto souvislostí se člověk může dobrat k tomu článku řetězu, který je nefunkční a vede k poruše zdraví. Pokud ho změním, mám šanci zlepšit své zdraví.

Principy života mi ale pomáhají především se zvládáním života jako takového. Mohu se o ně opřít v jakékoli každodenní situaci, ať už se jedná o práci, rodinu nebo třeba zájmové činnosti. Vždy hledám, jak se v dané situaci co nejlépe zařídit, abych byla spokojená a můj život mi stále dával smysl. Díky tomu jsem třeba byla schopná opravdu přijmout za své dítě s handicapem a nezhroutit se z toho. I moje manželství prošlo v důsledku jeho narození krizí, ale překonali jsme ji a náš vztah se krok za krokem neustále zlepšuje. Přítomnost handicapovaného dítěte v rodině dopadá samozřejmě i na jeho sourozence, kteří nyní navíc procházejí pubertou. Takže kromě obvyklých potíží s puberťáky má naše rodina naloženo o něco víc. Ale postupem času jsem pochopila, že všechny tyhle výzvy jsou pro mne přínosem – mám díky nim více možností poznávat, kdo jsem a kým chci být. Můžu na sobě pracovat a růst směrem, který mi vyhovuje. Můžu si tvořit svůj život tak, abych s ním byla spokojená. A protože už touto cestou jdu přes sedmnáct let, nabízím vám své bohaté zkušenosti jako průvodkyně na cestě k vašemu vlastnímu lepšímu životu. Nebojte se za ním vyrazit!

Od začátku roku 2023 začínám zkoumat téma "Sex je umění". Pokud vás to také zajímá, můžete se přihlásit na individuální nebo párovou konzultaci. Od května 2023 pořádám také online skupinový kurz na toto téma přes vzdělávací portál Naučme se.

Místo konání seminářů: 
Mariánské Lázně
Telefon: 
606 820 987
email: 
benesova@principy.cz

Plánované semináře

Žádné plánované semináře nebyly nalezeny

Informativní přednášky pro veřejnost

Žádné přednášky pro veřejnost nebyly nalezeny

Setkání studentů