Mgr. Olga Barkerová

Jsem praktický filozof a life-coach.
Vždycky mě bavilo být s lidmi a už od střední školy jsem se nějakým způsobem točila okolo učení. Nejdřív to byl dětský turistický oddíl, později zážitkové kurzy v Prázdninové škole Lipnici a pak vzdělávání a rozvoj firemních týmů a zaměstnanců zážitkovou metodou při aktivitách v přírodě. Nyní vyučuji semináře praktické životní filozofie, zážitkové KI workshopy práce s tělem zaměřené na práci s našimi postoji a energií, objevuji svět spolupráce mezi lidmi a koňmi a učím angličtinu. 

Již dávno jsem přišla na to, že je pro mě nejúčinnější, když se něco učím přímo na nějaké konkrétní aktivitě či situaci, protože mám pocit, že díky tomu mám možnost věci pochopit přímo z té zkušenosti. Proto jsem velkým fandou zážitkového učení, kde se člověk učí přímo z konkrétní zkušenosti. Také během seminářů Principů života si povídáme o tom jak věci v životě fungují a pro mě je moc zajímavé, že můžu u sebe i na příbězích druhých lidí objevovat a mapovat různé souvislosti a principy. A to je důvod, proč mě učení moc baví.

Další z věcí, které mě v současnosti velmi baví a naplňují je práce s koňmi a lidmi. V současnosti máme 8 koní. Čtyři z nich jsme si sami obsedli a nyní připravujeme pod sedlo naší druhou odchovankyni, která letos také začne nosit lidi. Zjišťuju, že ve spojení s koňmi se učím spoustu důležitých věcí, které fungují i v mém životě a ve vztazích mezi lidmi. Je pro mě úžasné sledovat vztahy mezi koňmi a to, jak spolu fungují. Také to, že vše okolo koní je postupný proces, mě učí trpělivosti a uvědomění, že nic nejde skokem, ale že je třeba jít trpělivě a po malých krůčcích. A také neustále žasnu, jak rychle se koně učí, když k tomu mají vhodné podmínky.  Moc mě baví objevovat, jak důležitý je vzájemný vztah, respekt a důvěra, které si s každým koňem potřebuji vybudovat. Ale když pak po půl roce příprav prvně sedím na koni a zažívám, co všechno jsme se spolu za tu dobu naučili, tak je to pro mě obrovská radost. A věřím, že v podmínkách důvěry a respektu se takhle rychle učíme i my lidé.

Moc ráda pracuji s lidmi a s koňmi dohromady a to, co mě nejvíc zajímá je, co vše se člověk může ze vztahu s koněm dozvědět a naučit. A to je to, co mě baví i s druhými lidmi, protože při tom člověk může leccos zažít a ucítit na vlastní kůži. A také od koní může dostat zajímavé zpětné vazby na své fungování a postoje.

V určité fázi svého života jsem začala přicházet na to, že mé představy o tom, jak svět funguje jsou poměrně omezené a že když trvám na tom, že by to mělo být tak, jak to vidím já, tak že narážím ve vztazích i v realitě. Posléze jsem zjistila, že sice spoustu věcí nevím nebo je ani vědět nemůžu, ale na druhou stranu, že taky s lecčím už zkušenost mám a že když tyhle svoje zkušenosti dokážu používat, tak tím svůj život mohu hodně ovlivnit a změnit k lepšímu. Ale taky mi postupně došlo, že jediná cesta ke změně je, že musím změnit své hodnoty a postoje a díky tomu se pak můžu jinak chovat a fungovat, což přinese změnu i v okolním světě.

A ještě pár věcí z mého života:
Je mi 54 let, vystudovala jsem učitelství tělesné výchovy a angličtiny na FTVS UK, nějakou dobu jsem pracovala v zahraničí, cestovala a poznávala jiné kultury. 10 let jsem pracovala jako instruktorka Prázdninové školy Lipnice a pak jsem několik let vedla teambuildingové zážitkové kurzy pro firmy. Mnoho let jsem tlumočila, překládala a učila angličtinu, ale poslední roky mě více a více táhne být s koňmi a tak jsem se rozhodla, že se za tímto svým snem z dětství vypravím naplno. K tomu učím konverzačně angličinu tak, aby to lidi bavilo a nebáli se mluvit. Sama vím, jak blokující je strach či obava, abych neudělala chybu a tohle se mi s mými studenty daří úspěšně překonávat, takže si velmi brzy povídáme v podstatě na jekékoli téma.

Před 15 lety jsme se s manželem, který je Novozélanďan a s naší dcerou odstěhovali z Prahy na venkov. Doma mluvíme převážně anglicky, ale také trochu „Czenglish“. To, že manžel pochází z úplně jiné kultury i prostředí, je občas docela výzva, když hledáme, jak sladit ty naše dva různé světy, ale víc a víc zjisšťujeme, že je to velké obohacení. Máme dva psy, tři kočky a osm koní. A teď je čas na další sny...

Principy života jsou pro mě mapou, díky které se lépe orientuji sama v sobě a v životě vůbec. Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou jsem se v Principech života dozvěděla, je to, jak důležité jsou pocity. V mládí jsem je za moc důležité nepovažovala a taky jsem pořádně nevěděla, co s nimi. Teď už roky objevuji, jak užitečné pro mě jsou, o čem všem se díky nim mohu dozvědět a jak výhodné je, když se mi daří jim porozumět. Není to sice vždy snadné, ale už mám zkušenosti, co všechno si díky tomu mohu v životě ušetřit nebo zjistit, že vím víc, než jsem si myslela.

Pro ty, které filozofie Principů života zaujala nabízím semináře, které učím v češtině nebo v angličtině. Dále nabízím také osobní konzultace, ve kterých se se mnou můžete podívat na cokoli, co máte chuť ve svém životě nějak posunout, ať už se jedná o vztahy, práci, vaše sny, finanční situaci či své zdraví. Konzultace mohou probíhat také v přítomnosti koní, protože moje zkušenost je, že nás ovlivňují způsobem, který je pro nás velmi příjemný a blahodárný.

V tuto chvíli mám vypsané jen některé semináře, ale pokud máte zájem, je možné se domluvit i na jiný seminář.

I TEACH THE PRINCIPY ŽIVOTA WORKSHOPS ALSO IN ENGLISH.
 

Místo konání seminářů: 
Hubenov (Dobříš, Sedlčany), Praha
Telefon: 
737 987 983
email: 
barkerova@principy.cz

Plánované semináře

V následující tabulce je přehled plánovaných seminářů, který je možné řadit podle jednotlivých sloupců. Obecně platí, že první tři semináře jsou třídenní a všechny ostatní čtyřdenní. Semináře probíhají zpravidla každý den od 9.00 do 17.00 či 18.00 a nebývají organizovány jako pobytové. Některé semináře však mohou být organizovány jiným způsobem, například jsou jinak rozloženy v čase, je zajištěno ubytování, přednáší společně více tekajenů atd. - v takovém případě jsou u semináře uvedeny podrobnosti, ke kterým se dostanete kliknutím na nápis zobrazit u u daného semináře.
Název Datumikona řazení Místo Tekajen
PŽ 3 - primárně pro mladistvé - začátek v 10 hodin 14.06.2024 - 16.06.2024 Hubenov (Dobříš) - s možností přespání u nás doma Mgr. Olga Barkerová zobrazit

Informativní přednášky pro veřejnost

Žádné přednášky pro veřejnost nebyly nalezeny

Setkání studentů