Základní výcvik
Pro Principy života® je charakteristická rozsáhlá syntéza poznatků a zkušeností z mnoha oblastí. Netradiční spojení jednotlivých třeba i dobře známých střípků lidského poznání umožňuje mnohdy kompletně nový náhled na známé věci, což pak zase dále vede k nutnosti hledat nové přístupy, protože s nově vnímanými skutečnostmi nelze zacházet starým způsobem. Nové přístupy nelze nazývat starými názvy, a tak nezbývá, než hledat nové názvy a nová slovní spojení, která by novou skutečnost vhodně vyjadřovala.
Základem našeho vzdělávacího systému je "výcvik praktické sebezkušenostní filozofie".
Slovo filozofie je v souvislosti se vzdělávacím systémem Principů života® logickou volbou. Filozofie znamená podle významu slova lásku k moudrosti. Neznamená moudrost jako takovou, neoznačuje konečný a proto setrvalý stav, ale lásku k moudrosti, která je trvalým důvodem k nikdy nekončící snaze moudrosti dosáhnout. To je velmi důležité, protože moudrost není stavem, kterého je možné dosáhnout jednou pro vždy, ale je cestou k zářivému a přitom navždy unikajícímu cíli, protože moudrost, která neobsahuje nejnovější zkušenosti, není nikdy úplná. Tento význam podtrhuje celoživotní charakter vzdělávání v systému Principů života® a je v souladu se šesti východisky naší filosofie. Věcně znamená slovo filozofie vědění o celkové skutečnosti, vědění usilující o porozumění člověku a tedy i sobě samému a svému vztahu k okolnímu vesmíru. Právě to je i naším cílem.
Filozofovat je však možné různě. Pro nás je důležité, abychom všechno své úsilí mohli prakticky využít ve svém vlastním životě. Máme totiž za to, že má-li filozofie vést k moudrosti, musí být propojená s každodenním životem a její přínos se musí projevovat v okolní realitě, protože jinak je ve skutečnosti jen neplodným fantazírováním. Právě proto je pro nás důležité, aby naše filozofie opravdu byla praktická.
Mají-li se jakékoli poznatky projevit prakticky, není možné je probírat pouze teoreticky. Právě proto nazýváme základ našeho vzdělávacího systému výcvikem. A můžeme říci – výcvikem k moudrosti, pokud přitom budeme mít na paměti, že dosažení moudrosti není možné bez dokonalého poznání sebe sama, bez poznání toho, jakým způsobem ovlivňujeme okolí, svůj život i životy ostatních.
Sebezkušenostní nazýváme výcvik proto, že sebe sama nemůžeme dostatečně poznat, pokud nemáme dost zkušeností s tím, jak funguje nejen naše vědomí, ale i roviny, které k nám patří, ač nejsou vědomé. Příčinou našich potíží totiž zpravidla bývá právě to, co se nachází mimo momentální dosah vědomí, a tedy mimo dosah vědomé kontroly.
Cílem výcviku praktické sebezkušenostní filozofie je rozšířit kontrolu vědomí, ovládnout vlastní mimovědomé vzorce, způsoby, představy, motivace atd. tak, abychom se stali skutečnými znalci sebe sama, aby se nám věci přestaly dít, abychom byli schopní nahlédnout souvislost mezi příčinou a následkem a abychom se stali skutečnými pány svého vlastního života.