MUDr. Lucia Vašková

Narodila jsem se v Bratislavě. Rodiče ze mě chtěli mít úspěšnou sportovkyni, takže téměř celé dětství jsem strávila na tenisových kurtech. Když jsem se na střední škole mezi tréninky a zápasy dostala k literatuře z medicínskeho prostředí, bylo jasné, že moje meta nebude ležet směrem wimbledonský trávnik, ale rozhodla jsem se objevovat taje medicíny.
 
Medicínu jsem vystudovala v Praze a od té doby tady i žiju. V průběhu studií jsem někdy nevycházela z údivu jak dokonale organizovaný systém naše tělo je. A také jsem dospěla k závěru, že my lidé jsme víc než jen stroje, a že naše vnitřní prožívání a emoční vypětí chod našeho těla ovlivňuje více, než se na první pohled může zdát. A proto jsem se začala zajímat o tzv.psychosomatiku více než o jiné medicínské obory. Na cestě hledání souvislostí mezi psychickým a fyzickým světem jsem se dostala ke studiu vzdělávacího systému Principy Života.                                             
 
Vždy mě bavily příběhy lidí, jejich vnitřní prožívání, vidění světa a hledání řešení problémů. Potřebovala jsem pochopit, proč cítím to, co cítím, proč se mi v jedné oblasti daří a v druhé ne. V průběhu studia Principů života jsem nalezla odpovědí na spoustu svých otázek, ale hlavně jsem si uvědomila, že na důležité otázky si musím odpovědět já svým životem a poznáním sebe sama.                    
                 
Ke konci vysoké školy mě čím dál víc začaly zajímat psychické nemoci, s čím vším souvisí, kde je jejich začátek a jak z nich ven. Byla, a jsem přesvědčená, že je potřeba hledat už v začátcích našeho života, a proto jsem se rozhodla pro specializaci dětského psychiatra. Po ukončení studia jsem 8 let pracovala na dětském odd. v psychiatrické léčebně Bohnice v Praze.
Momentálně jsem na mateřské dovolené, spolu s mým manželem Janem Vaškem máme syna Martina.
Co se týče práce, baví mě pracovat jak s dětmi tak s jejich rodiči. Je zajímavé zkoumat jak životní postoje rodičů a jejich způsob života ovlivňují dětskou dušičku a jak se dítě v adolescentním věku začne proti daným konvencím v rodině bouřit a hledá si, mnohokrát formou rebelie, vlastní identitu.

V pohledu Principů života na život a člověka samotného vidím potenciál pro pochopení nefunkčních a možnosti nalezení fukčnějších postojů pro život. Během studia Principů života jsem pochopila, že každý jsme fakt jiný, každý se díváme na svět svou vlastní optikou, kteréžto sklo je broušené našimi zkušenostmi, představami, hodnotovým žebříčkem a mnohým dalším. Avšak většinu času našeho života buď za svůj názor bojujeme, nebo ze strachu z odmítnutí, ho mnohokrát ani neřekneme a ztrácime se pak v šedi davu. Taky jsem si uvědomila, jak jsme svázáni představami co je správně, jak sami sebe limitujeme, co je možné a co ne, na co máme a na co ne, a tím si svůj život zbytečně komplikujeme. V poslední době přicházím na to, že život, pokud se neztrácíme ve vlastních omezujících představách, je ve své podstatě velmi jednoduchý.
 

Je mi sympatické, že Principy života jako vzdělávací systém, se zaměřují na osobnostní rozvoj, což znamená, že člověk má možnost hledat a tím pádem i najít souvislosti, proč se dostal do nesnází. Ze své praxe zjišťuji, že lidé se svých nepříjemných pocitů obavájí a raději je schovávají pod pokličku s očekáváním, že když si jich nebudou všímat,  zmizí. Jenomže emoce nemůžeme vymazat a nezpracované nepříjemné situace se v nás hromadí a bývají zdrojem mnohých fyzických i psychických poruch. Mám zkušenost, že když člověk své emoce průběžně zpracovává, může se vyhnout mnoha nepříjemnostem.                                                                              
                                              
Vzdělávací systém Principy života spolu i s manželem vyučujeme, představuje to pro mne možnost pochopit určité principy detailněji a díky příběhům svých klientů se učím dál i já.

---

IČO: 74168118

Místo konání seminářů: 
Praha/Bratislava
Telefon: 
608 512 406
email: 
vaskova@principy.cz

Plánované semináře

Žádné plánované semináře nebyly nalezeny

Informativní přednášky pro veřejnost

Žádné přednášky pro veřejnost nebyly nalezeny

Setkání studentů