PhDr. Katarína Szabados (Filasová)
Již v mládí jsem měla spoustu otázek - proč se někomu daří a jiný je neúspěšný, proč jeden je dobře naladěný a druhý si většinou stěžuje, i když k tomu nemá žádný „objektivní“ důvod. Rozhodla jsem se pro studium psychologie, abych se v tom všem vyznala. Po krátké době studia jsem ale zjistila, že hledané odpovědi zde nenajdu. V psychologii mi chyběl člověk – jeho duše, jedinečný úhel pohledu, jeho touhy, přání a hlavně možnost skutečně porozumět sobě a vlastnímu životu.
Poté, co jsem ještě prozkoumala několik psychoterapeutických i ezoterických směrů, jsem odpovědi na své otázky začala nacházet studiem filozofie Principy života. Zjistila jsem, že spoustu nepříjemností je možno eliminovat. Došlo mi, že nejsme obětí okolností, štěstí či náhod, ale ti, kteří si svůj život opravdu vytváříme sami. Jen ho netvoříme svou vůlí nebo tím, že prohlásíme, že něco chceme či nechceme, nelíbí se nám apod. Pořádek si musíme udělat ve svých podvědomých představách. Postupně jsem začala sama sobě i lidem okolo víc rozumět, spousta reakcí, chování i situací mi začali dávat smysl.
Od VŠ se věnuji individuálním a partnerským konzultacím s lidmi, kteří mají problémy a chtějí změnu. Čím víc se konzultacím věnuji (je to asi 20 let), tím víc si uvědomuji, jak jsou jednotlivé oblasti našeho života provázané a jak je obtížné řešit určitý problém, pokud člověk celkově nezmění své životní postoje, svůj pohled na svět, svou filozofii. Mé původně psychologické konzultace se proměnily v koučování, při kterém si klient ujasňuje své životní hodnoty, postoje, odhaluje nefunkční představy. Lépe se pak v sobě i ve světě okolo vyzná, díky tomu se může lépe rozhodovat a mnohé problémy z jeho života vymizí.
V poslední době však stále více pozoruji, že pokud člověk chce svůj život opravdu změnit a zařídit si ho podle svých představ, tato jednotlivá sezení jsou oproti seminářům méně efektivní. Na semináři účastník získá větší prostor uvědomit si a zmapovat, co v jeho představách a následných akcích způsobuje, že je nespokojený.
Jsem vdaná za Tamase, který se za mnou v roce 2013 přistěhoval z Maďarska, je také tekajen a semináře učíme společně. Tamas se už naučil česky, takže semináře jsou v čj. Pokud by ale byl zájem o seminář v angličtině, rádi jej otevřeme.
Z prvního manželství mám dva syny, Šimona (2010) a Tobiáše (2012) a vyvdala jsem ještě dvě slečny, Romi (2003) a Natali (2005), které však žijí se svou mámou v Budapešti. S Tamasem jsme chtěli mít také děti společně, proto jsme si pořídili Patrika (2016) a Lukáše (2019). Více o mně.